Jedyny w swoim rodzaju, odręczny podpis elektroniczny

Tak dużo mówi się o identyfikacji osób za pomocą odręcznych podpisów elektronicznych. Chyba tego typu technologia znana jest obecnie w każdym mieście. Nie tylko w tych dużych, ale również w tych małych. W szczególności, że odręczny podpis elektroniczny stosowany jest już w przeważającej części urzędów państwowych i nie tylko. Warto jednak dowiedzieć się, z czego składa się tego rodzaju nowoczesny podpis.
Co wchodzi w skład odręcznego podpisu elektronicznego?
Jeżeli ktoś chce znaleźć odpowiedź na tego typu pytanie musi wiedzieć, że to połączenie danych w formie elektronicznej oraz innych. To dwa główne elementy składowe, które pomagają wyróżnić, że oto właśnie dana persona złożyła taki podpis. Wydaje się to nieco skomplikowane, ale w swojej istocie tak naprawdę nie jest. W szczególności, że już niejedna osoba miała przyjemność już wiele razy taki odręczny podpis elektroniczny złożyć.
Aby jednak taka identyfikacja mogła przebiec w sposób szybki i sprawny, podpis musi zostać powiązany z odpowiednimi danymi. Wyróżnia się dwa rodzaje podpisów elektronicznych.
Zwykły i bezpieczny podpis elektroniczny
Pierwszy rodzaj to zwykły podpis elektroniczny. To, co jest godne zapamiętania to fakt, że nie posiada on certyfikatu kwalifikowanego. Kiedy się go używa? Przykładem może być chociaż wiadomość e-mail, których na co dzień wymienia się niezliczone ilości. Nie można jednak zapomnieć o tym, że jest to ten rodzaj podpisu, który nie gwarantuje bezpieczeństwa danych.
Drugi rodzaj, to bezpieczny, odręczny podpis elektroniczny. To właśnie ten rodzaj podpisu, który gwarantuje bezpieczeństwo danych, dlatego też użytkowany jest podczas załatwiania spraw formalnych. Przykładem tutaj może być chociażby możliwość złożenia deklaracji podatkowych on-line, czy też złożenie wniosku o zasiłek dla dzieci. Infrastruktura bezpiecznego podpisu elektronicznego podlega pod Narodowe Centrum Certyfikacji. Dlaczego o tym mowa? Ponieważ dzięki temu tak podpisane dokumenty nabierają mocy urzędowej, jak to bywa w tradycyjnych przypadkach.
Słowa kluczowe:odręczny podpis elektroniczny,