Kroplowniki - zastosowanie w nowoczesnych uprawach - miketally.pl

Kroplowniki - zastosowanie w nowoczesnych uprawach

Współczesne rolnictwo jest ważną gałęzią gospodarki. Duża konkurencja i niskie marże wymuszają stosowanie zaawansowanych technik uprawy. W wielu sytuacjach niezbędne jest nie tylko użycie odpowiedniego nawożenia, ale również nowoczesnych systemów nawadniania - takich, jak na przykład kroplowniki.


Kroplowniki - czym są i jakie jest ich zastosowanie w uprawach?


Kroplowniki są podstawowymi elementami systemu nawadniania kropelkowego, za pomocą którego w nowoczesnych uprawach dostarcza się roślinom płynów - zarówno zwykłej wody, jak i mieszanek nawozowych. Pozwalają one przy tym na niezwykle precyzyjne dawkowanie preparatów - dzięki temu uzyskuje się oszczędności materiałów produkcyjnych oraz optymalne użycie substancji, potrzebnych roślinom do wzrostu. Nie bez znaczenia jest też fakt, że woda i nawóz podawane są niemal bezpośrednio do bryły korzeniowej - nie występują więc straty, które były by niemal pewne przy tradycyjnym podlewaniu, na przykład wskutek parowania. Są więc sprzętem tak ekonomicznym w zastosowaniu, jak i ekologicznym.


Najczęściej kroplowniki stosowane są w uprawach szklarniowych i tunelach. Spotyka się je jednak również w nowoczesnych sadach.


Kroplowniki dla klientów indywidualnych


W ostatnich latach coraz częściej spotyka się kroplowniki, zaprojektowane dla celów zasilania w wodę niewielkich ogrodów, uprawianych dla przyjemności. W tym kontekście najczęściej widzi się te urządzenia w systemach nawadniających żywopłoty. Dla osób posiadających przydomowe tunele foliowe lub niewielkie szklarnie zastosowanie systemów nawadniających może być równie ciekawym rozwiązaniem.


Tak naprawdę jednak ich zastosowanie ograniczone jest w zasadzie tylko wyobraźnią posiadacza ogródka i jego możliwościami finansowymi. Te ostatnie nie muszą być szczególnie wielkie - systemy te nie są wcale przesadnie drogie, a rosnące ceny mediów oraz względy ekologiczne zdają się przemawiać za stosowaniem oszczędnych rozwiązań.


W związku z tym coraz częściej można się spotkać z kroplownikami, zasilającymi nawet amatorskie uprawy balkonowe lub domowe rośliny doniczkowe.

Słowa kluczowe:kroplowniki,